Letní vedra, zvláště pak ve městě, dávají pořádně zabrat nejen lidem, ale i zvířatům. Co dělat, když se pejskovi „udělá špatně“ po delším pobytu na sluníčku? Přinášíme rady a doporučení v novém článku na našem blogu.
Důležité upozornění hned na začátek - organismus psa se přehřeje daleko rychleji než ten lidský. V praxi to vypadá třeba tak, že vy se po dvou hodinách opalování na zahrádce cítíte pořád dobře, zatímco váš mazlíček již bude trpět nebezpečným přehřátím. Člověk totiž reguluje svou tělesnou teplotu pocením, psi si však udržují optimální teplotu pomocí zrychleného dýchání s vyplazeným jazykem. Za vyšších teplot nebo při dlouhém pobytu na slunci tak ale roste riziko dehydratace (tekutiny se ztrácí sliněním).
Dbejte proto na prevenci proti přehřátí:
- Pes musí mít nepřetržitý přístup k čisté a chladné vodě.
- Pokud chováte psa na zahradě, přemístěte mu pelíšek do stínu, tedy do garáže, besídky nebo chodby, kde se může zchladit.
- Jde-li to, investujte do bazénu pro psy – i obyčený nafukovací bazének bude stačit. Zaprvé budete mít určitě o zábavu postaráno a za druhé tak umožníte svému čtyřnohému kamarádovi, aby se ochladil, kdykoliv to bude potřebovat. Dalším skvělým pomocníkem, zvláště pak např. do bytu, je speciální ochlazovací podložka pro psy.
- Na delší procházky choďte buď ráno nebo večer až okolí alespoň trochu zchladne. Volte lokality s dostatkem stinných míst (les, park apod.) a mějte po ruce láhev s vodou.
- Nikdy nenechávejte pejska v létě zavřeného v autě a to ani „na chvilku“ či „s lehce pootevřeným okýnkem“. Teplota v autě stojícím na přímem slunci stoupá neskutečně rychle, lehce pootevřené okénko nemá v takovou chvíli prakticky žádný zlepšovací efekt na vnitřní teplotu a pejskovi byste tak mohli způsobit vážnou hypertermii či dokonce zavinit jeho úhyn.
Příznaky přehřátí psa:
- Pes je nervózní, poté apatický a malátný, je dezorientován. Následně upadá do bezvědomí.
- Má suchý, horký čenich, suché sliznice pysků a kůže.
- Typickým příznakem přehřátí je také zrychlený srdeční tep a ztížené dýchání.
- Občas dochází i ke zvracení.
- Pes najednou hodně sliní a má tělesnou teplotu nad 40°C.
Co s tím?
- Okamžitě přemístěte psa na chladnější místo a položte ho tak, aby hlava byla výš než zbytek těla.
- Pokuste se snížit tělesnou teplotu psa pomoci obkladů kostkami ledu (dávejte je na vnitřní plochu stehen) a zábalů do mokrých ručníků.
- Voda, ve které je namáčíme, nesmí být studená, ale vlažná. Můžete psa také opatrně sprchovat vlažnou vodou, popř. jej pomalu ponořit do vody, třeba blízkého jezírka. Opět ovšem myslete na to, že voda nesmí být ledová – pejskovi byste tím mohli způsobit šok.
- Pokud nejste zrovna v blízkosti vany, sprchy či rybníka, nalejte alespoň do jakékoliv nádoby vlažnou vodu a namočte pejskovi tlapky.
- Snažte se dostat do pejska pitnou vodu – v případě, že odmítá pít sám, zkuste mu podávat vodu stříkačkou pomalu přímo do tlamy. Ujistěte se však, že kontrolovaně polyká.
Je-li na tom váš mazlíček opravdu špatně, vyhledejte okamžitě po poskytnutí první pomoci veterináře.
Jak zvládají letní vedra vaši mazlíčci?
15.08.2020